/sk/article/13677/salone-del-mobile-milano-2009-existuju-hranice-dizajnu/ Salone del mobile – Milano 2009: Existujú hranice dizajnu?

Salone del mobile – Milano 2009: Existujú hranice dizajnu?

Myslím si úprimne, že nie… Rok čo rok sa o tom možno presvedčiť na milánskom veľtrhu nábytku. Aj tentoraz vyštartovali architekti, realizátori, dizajnéri a ostatní, čo majú aspoň niečo do činenia s dizajnom, priamo do centra diania na SALONE DEL MOBILE – MILANO 2009 (22. – 27. apríla). Po vzlietnutí z Bratislavy a jeden a pol hodinovom lete nízkorozpočtovou leteckou spoločnosťou sa zrazu ocitáme v „inom“ svete. Už cestou však s kolegami a známymi vymýšľame ten najvýhodnejší itinerár, aby sa stihlo všetko. To sa aj tak nestihne, lebo pri naozaj opulentnej ponuke sa to časovo jednoducho nedá. Presviedča nás o tom hneď na milánskom letisku „tučný“ program všetkých akcií v bulletine Interni. Kde začať?

Fascinujúca hra svetla, skla a farieb

Po rýchlom ubytovaní neďaleko centra mierime teda do showroomov firiem, resp. priestorov obchodov, kaviarní, hotelov označených logom výstavy. V Artemide (výrobca svetelnej techniky) na via Manzoni vítajú „zelenou“ inštaláciou perspexové podsvietené vertikálne panely z akrylátového skla, zavesené stropné so spotmi a na podlahe kvetináče s rastlinkami. V zadnej časti zasa pútajú organické tvary svietidiel od Rossa Lovegrovea. Tie možno, samozrejme typovo iné, vidieť aj u „susedov oproti“ v Sawaya&Moroni. Už klasická celoplošne presvetlená stena s meniacimi sa ostrými a sýtymi farbami vytvára skutočne tú správnu atmosféru na vnímanie všetkých dizajnérskych kúskov od Haniho Rashida (fascinujúci luster zo sklenených prvkov) až po „hadidovský“ stôl od Zahy Hadid.

Susedný obchodný dom Armani Casa je akoby z inej planéty. Nie, stále sme však na Zemi, v Miláne… Predovšetkým jeho nočné farebné nasvietenie pripomína vesmírny koráb. Pokračujeme v Driade, kde hneď pri vstupe osloví v tmavom „tuneli“ dômyselne nasvetlená sklená nádhera váz od Bořeka Šípeka. Perfektná inštalácia celého priestoru je naozaj nevšedným zážitkom. V malom patiu v strede priestoru si ho vychutnávame v nových kresielkach a stoličkách Ring z recyklovateľného plastu od Philippa Starcka. Efektná prehliadka toho „naj“ uzavrie prvý deň pri obdive sklenej krásy lustrov z muránskeho skla – La Murina.

2, 3, 4

V ríši živice a organických tvarov

Večer sa vyráža na „eventi“ – spoločenské prezentácie firiem, výstav a produktov v meste. Denne ich je asi 50… No takže vyberáme otvorenie výstavy v Triennale. Veľkolepá show pokračuje. Na prízemí nás nalákali do „Resinopolis“ – mesta zo živice. Tu Fabio Novembre pre taliansku firmu Gobetto zrealizoval naozaj exkluzívne kúsky zo živice, a posunul tak ďalej možnosti použitia tohto prírodného materiálu pre potreby akéhokoľvek dizajnu. Spomenúť treba aj Gaetana Pesceho (v decembri 2008 bol na Clubovke v Bratislave), ktorý z tohto materiálu postavil dokonca rodinný dom a bolo ho možné vidieť aj v reáli.

Na poschodí sa cez lávku dostávame do historickej ríše dizajnu (Triennale Design Museum) talianskych značiek od začiatku minulého storočia až dodnes. Inštaláciu navrhol Antonio Citterio. Prechádzame okolo skvostov, ako je napríklad stolička Sof Sof od Enza Mariho, Thinking Man Chair od Jaspera Morrisona, la Cabina dell'Elba od Alda Rossiho, známa motorková rikša od firmy Piaggio, z ktorej sa v roku 2007 vyrobilo 999 reeditovaných exemplárov, až po súčasné kreslo Rocker Chair od Rona Arada a lampu Fil de Fer od Catellaniho. Povedľa – v zatemnenej sále – prezentuje firma Canon svoj nový vizuálny koncept – NeoReal. Pri akvatickej hudbe a farbách sa pohybujeme v až 6 metrov vysokých morských organických tvaroch vytvorených z Barisolu (plastickej látkoviny) a dotýkame sa morských živočíchov, ktoré okolo nás len tak mimovoľne plávajú… Prosto nádhera. Dizajn inštalácie navrhol japonský architekt Akihisa Hirata. Po „vyplávaní“ z mora „vchádzame“ do mestskej reality – presviedča o tom nový model auta Toyota IQ. Mimochodom, tiež s dobrým dizajnom… Preto už len malé rozjímanie pri poháriku prosecca v záhradnom bare a psychická príprava na zajtrajšiu návštevu samotného veľtrhu.

5, 6, 7

Trendom opäť black&white

Tá, samozrejme, začína masovým presunom homo sapiens metrom. Všetci sa nakoniec zmestia do vagóna. Asi preto, lebo tam visí reklama „Kríza? Nie, Salone del mobile!…“ Vyše 20 dizajnom „nadupaných“ pavilónov o tom vytrvalo presviedča. Skoro zisťujeme, že black&white kombinácia je trend. Vidieť to aj v stánkoch Poliform, Baxter, Minotti a ďalších. Popritom sa, prirodzene, „zvezú“ aj iné farby. V tom kraľujú najmä tie sýte ako oranžová, červená alebo zelená či žltá. Každý stánok niečím zaujme a je niečím originálny.

No „veľkí“ – ako napríklad Kartell – akoby vždy vytiahnu eso z rukáva. Ich inštalácia je naozaj ľudsky príjemná a zároveň vtipná. Farebne síce ladená do čierna, ale na v priestore rozmiestnených paneloch s vyrezanými fotkami ľudí rôznych povolaní z rozličných kútov sveta to pôsobí doslova hravo. Na každom takom paneli sú teda v kontexte s fotkou prezentované ich produkty ako stoličky High Cut od Philippa Starcka, kreslá Pop od Piera Lissoniho, la chaise longue LCP od Maartena van Severena alebo knižnice Bookworm od Rona Arada.

8

Vytekajúce sklo, boxer i robotka

Po únavnom, ale pozitívnom celodennom zážitku sa pomaly pripravujeme na záver „milánskej misie“. Na posledný deň sme si nechali ešte obhliadku Zóny Tortona. Tu v zmiešanej obytno-obchodno-priemyselnej časti sa vystavujú možno „menšie“ kúsky, no nie čo sa týka kvality dizajnu. V bývalých výrobných priestoroch vystavujú svoje produkty jednak firmy, jednak dizajnéri. Od „vytekajúceho“ skla ako lampy, nadizajnovaných kobercov od Toma Dixona pre Rug Company, porcelánových reproduktorov v tvare psa – boxera od Sander Muldera až po chodiacu robotku – sličnú slečnu ponúkajúcu na podnose kávu…

Centrom Zóny Tortona je tzv. Superstudio, kde prebehlo aj vyhodnotenie súťaže Young Designer Talent 2009. Tým sa na tento rok stal taliansky dizajnér Luca Nichetto, ktorý je známy predovšetkým svojimi inovatívnymi projektmi, ako sú lampa O – Space, sedačka The fool on the Hill, karafa Titan a kolekcia doplnkov la tavolaMirage.

Ešte posledný nádych dizajnom totálne nabitého vzduchu a nastupujeme do lietadla neuvedeného nízkorozpočtového prepravcu, aby sme sa dostali do Bratislavy. Tu je vzduch nabitý síce niečím iným, ale ten zážitok nám nikto nezoberie a odporučil by som ho všetkým. Preto neváhajte a už teraz si rezervujte hotel a letenku do Milána na rok 2010. Ciao!

Autor je architekt pôsobiaci v ateliéri dizajnu Art of Skin.

Foto – autor

  1. Svietidlá od Rossa Lovegrovea (Artemide)
  2. Stôl od Zahy Hadid (Sawaya&Moroni)
  3. Sklené vázy od Bořeka Šípeka (Driade)
  4. Kresielka a stoličky od Philippa Starcka (Driade)
  5. Billboard (ZónaTortona)
  6. Kvetinová fasáda (ZónaTortona)
  7. Reproduktory v tvare psa (ZónaTortona)
  8. Robotka Dionisos (ZónaTortona)
 
 
Autor: Ing. arch. Miro Minca, Dátum 05.05.2009