/sk/
Aké sú brzdy zdravej konjunktúry v stavebníctve?

Aké sú brzdy zdravej konjunktúry v stavebníctve?

V Bratislave sa konal už 13. ročník odbornej konferencie Real Estate Market 2017 s podtitulom Development & investície. Účastníci sa dozvedeli, akým trendom a výzvam čelí realitný trh – vrátane bratislavského – a či bude naďalej schopný absorbovať pribúdajúcu výstavbu. Opakovane zazneli i výhrady na adresu územného plánu a mätúcej legislatívy.

Autor: Juraj Púchlo, Dátum: 19.04.2017celý článok »

Aká je pravda o Dúbravke?

V posledných dňoch sa o projekte nájomného domu Pri kríži v Dúbravke šíria rôzne dezinformácie a polopravdy. Povedzme si teda, aké sú mýty a fakty o Dúbravke?

Autor: Bratislava.sk, Dátum: 18.04.2017celý článok »

Developerský poplatok v praxi

Developerský poplatok v praxi

Zákon č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj nadobudol účinnosť 1. novembra 2016 a bol novelizovaný zákonom č. 375/2016 Z.z. účinným od 31. decembra 2016. Cieľom Zákona o poplatku za rozvoj je ustanoviť do samosprávnej pôsobnosti obcí finančný nástroj, ktorý si každá obec zavedie na základe dobrovoľnosti vlastným všeobecne záväzným nariadením.

Autor: Atrios, Dátum: 28.03.2017celý článok »

Starý most získal dve ocenenie v prestížnej súťaži Stavba roka 2016

Starý most získal dve ocenenie v prestížnej súťaži Stavba roka 2016

V stredu 22. marca sa v bratislavskej Inchebe konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov 22. ročníka súťaže realizovaných stavieb Stavba roka 2016. Starý most, jedna z najvýznamnejších dominánt Bratislavy, ktorý bol nominovaný na Stavbu roka 2016, získal hneď dve cenné trofeje: Cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov – za najlepšie projektové riešenie a Cenu Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska – za vysokú kvalitu realizácie. Stavbu pre mesto realizoval zhotoviteľ EUROVIA SK, a.s., ktorý ju do súťaže nominoval. Okrem Starého mosta získalo v tomto ročníku ocenenie ďalších 7 stavieb a porota rozdala celkom 12 cien.

Autor: Bratislava.sk, Dátum: 24.03.2017celý článok »

Poplatok za rozvoj: Premárnená šanca

Poplatok za rozvoj: Premárnená šanca

Tento blog vznikol na základ diskusie developerov, urbanistov a právnikov. Nový zákon o miestom poplatku za rozvoj totiž trápi všetkých. Nie je to preto, že by odmietali prispievať na rozvoj území, v ktorých stavajú. Napokon s myšlienkou poplatku, no v celkom inom znení, prišli sami developeri a funguje i v zahraničí. Ide o to, že na Slovensku myšlienka partnerstva z rôznych dôvodov skĺzla do politických šarvátok a skončila v podobe dane, ktorá môže byť vyberaná bez základu vychádzajúceho z potrieb územia, s netransparentným použitím výnosov.

Investori sa spoliehajú na výkonnosť stredoeurópskych hotelov. Príliv kapitálu dramaticky vzrástol

Investori sa spoliehajú na výkonnosť stredoeurópskych hotelov.  Príliv kapitálu dramaticky vzrástol

Objem investícií dosiahol v 2016 hodnotu takmer 1,2 miliardy eur s 46 transakciami uskutočnenými na trhoch strednej a východnej Európy. V porovnaní s 2015, objem transakcií s počtom 45 dosiahol hodnotu niečo cez 700 miliónov eur. Rakúsko dosiahlo najlepší transakčný výkon s hodnotou takmer 800 miliónmi eur. V rámci Česka sa najviac investícií uskutočnilo v Prahe, so 7 transakciami vrátane Hilton Old Town, Park Hotel a Chopin Hotel.

Autor: C&W, Dátum: 09.03.2017celý článok »

Bratislavu čakajú výrazné zmeny k lepšiemu

Bratislavu čakajú výrazné zmeny k lepšiemu

Už v lete začne HB Reavis s prácami na projekte Stanica Nivy na základe právoplatného stavebného povolenia. V diskusiách je postup pri obnove ulice Mlynské nivy kde sa v spolupráci s Mestom hľadá najvhodnejší spôsob realizácie z hľadiska dopravných obmedzení. Vzhľadom na význam a rozsah projektu Stanica Nivy navrhla spoločnosť HB Reavis tento projekt zaradiť medzi významné investície. Znamená to rýchlejšie zaradenie projektov vo verejnom záujme do života Bratislavčanov. Okrem rozsiahlej investície do infraštruktúry v bezprostrednom okolí projektu sa spoločnosť rozhodla navrhnúť aj doplnkové riešenie dopravy inovatívnym spojením oboch brehov Dunaja v podobe nadzemnej dráhy, bez finančného stimulu.

Autor: HB Reavis, Dátum: 08.03.2017celý článok »

Objem prenájmov priemyselných priestorov v strednej a východnej Európe na veľkom vzostupe

Objem prenájmov priemyselných priestorov v strednej a východnej Európe na veľkom vzostupe

V roku 2016 bola prenajatá najväčšia doteraz zaznamenaná rozloha priemyselných priestorov v strednej a východnej Európe (CEE), čo celkovo predstavovalo 5,7 milióna m2. To znamená nárast o 25% počas posledných 2 rokov, kedy bolo prenajatých približne 4,5 milióna m2. Veľký záujem medzi nájomcami bol spojený s výraznou výstavbou priestorov o rozlohe 2,2 milióna m2. Zistenia sa zakladajú na výskume, ktorý uskutočnila realitná kancelária Cushman & Wakefield, ktorá dlhšiu dobu sledovala trh s priemyselnými nehnuteľnosťami v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Autor: C&W, Dátum: 02.03.2017celý článok »

UNIQ Staromestská prichádza s najnovšími vychytávkami

UNIQ Staromestská prichádza s najnovšími vychytávkami

Vysoký architektonický a dizajnový štandard, zelená strecha s výhľadmi na panorámu Starého Mesta, butiková recepcia hotelového typu so službami concierge, prednostné parkovanie pre elektromobily a automobily s nízkou produkciou emisií CO2, parkovacia aplikácia a mnohé ďalšie vychytávky ponúkne nájomníkom čoskoro skolaudovaná kancelárska budova UNIQ Staromestská. Projekt v historickom centre Bratislavy z dielne developerskej spoločnosti CRESCO GROUP sa o pohodu svojich klientov postará najmodernejšími technológiami a nadštandardnými službami.

Autor: Cresco, Dátum: 28.02.2017celý článok »

Primátor Ivo Nesrovnal rokoval s ministrom dopravy Arpádom Érsekom

Primátor Ivo Nesrovnal rokoval s ministrom dopravy Arpádom Érsekom

Výstavba náhradných nájomných bytov, rozvoj železničnej dopravy v Bratislave, budovanie železničnej stanice Filiálka, železničné prepojenie bratislavského a viedenského letiska či postup prác na stavbe diaľnice D4, to všetko boli témy stretnutia primátora hlavného mesta SR Bratislava Iva Nesrovnala s ministrom dopravy a výstavby SR Arpádom Érsekom.

Autor: Bratislava.sk, Dátum: 16.02.2017celý článok »